Eğitmen Eğitim Kampı

Doğada Liderlik

. . . . . . . .
Siz de kendi ''TOPRAK AKADEMİSİ Ekolojik Eğitim Atölyeleri'' Markası altında bir eğitim almak istermisiniz? Eğer cevabınız evet ise işinin uzmanları olan eğitimcilerimiz sizin bu isteğinizi yerine getirmek için bekliyorlar

Merhaba...

 

 

Ben Burak İkizler. Toprak Okulları bünyesinde düzenlediğimiz Eğiticinin Eğitimi programları Program Danışmanı ve Baş Eğitmenliğini yapıyorum.

 

“Bilgi Statik, İlgi ise Dinamiktir ve aynı çerçevede Değişim Sürekli, Dönüşüm ise Kaçınılmazdır”.

 

Program çocuklarımız ve gençlerimizi dört duvarla kaplı sınıflarından, evlerinden ve pandemi dönemi ile birlikte gözlemlediğimiz yapışıp kaldıkları yataklarından çıkarabilmek için katılımcılara temel bilgi, beceri ve tecrübeyi nasıl aktarabileceğimiz üzerine. ,

 

Ama bunu başarabilmek için ilk olarak SİZ le başlamamız gerekiyor.

 

Konu çocuklar ve gençler olduğunda, hepimiz iş alanımızdan bağımsız şekilde “öğretmen” rolünü farklı derinlik ve kapsamda üstleniyoruz. Öğretmen yani sizlere doğanın bir oyun alanı halinde nasıl kullanılabileceğine ilişkin deneyimsel öğrenme mimarisi üzerine kurulu teknik bilgi beceri ve tecrübe kazandırırken, en önemlisi belkide içinizde bir sebeple saklanmış olan “ o heyecanı” tekrar canlandırma amacındayız.

 

Öğrenmenin temelini işlenmiş bilgi aktarımdan, “elleri kirletmekten korkmayan” bir deneyime çevirmek için, bilginin davranışı yönlendirdiğine dair olan inancımızı, davranışın davranışı yönlendirdiğine doğru eğebilmek için öncelikle sizleri o duvarların arasından “kurtarmamız” gerekiyor.

 

Programda ne yapacağız ?

 

Herşeyi ama Herşeyi SİZ yapacaksınız!

Hedeflerinize ulaşma isteğinizi, azminizi ve motivasyonunuzu tekrar ortaya SİZ çıkaracaksınız!

Mağdur düşünce tarzından, öğrenen, ilgi duyan ve paylaşmaya can atan bir kimliğe doğru ilk adımı SİZ atacaksınız!

Kabukta değil, öze doğru düşünmeyi, bunu davranışlarınıza yansıtmayı SİZ Yapacaksınız!

 

Ben sadece size Yeni Oyun alanınızı size tanıtacağım. Örneğin sadece Ateş yakmak değil, ateş yakarken yaşanan deneyimi (başarı ya da başarısızlığı) ve yakmaktan önemlisi onu hayatta tutmayı, o ateşin farklı koşullar için siz ve sorumlu oldugunuz kişiler için ne demek olduğunu anlatacağım. Kısacası beraber bir yolculuğun ilk adımını atacağız.

 

Beklenmeyeni beklemeyi, kaosun aslında bir düzen olduğunu görmenin kapısını birlikte açmaya çalışacağız.

 

Doğayı doğru kullanabilir şekilde donanırsanız, uzmanlık alanlarınızdaki bilgi birikiminizi yansıtmak için sonsuz bir oyun alanını elinize geçireceksiniz.

 

Bu programa kimler gelebilir?

 

Çocuklar ve gençler ile çalışan işi ya da sorumluluğundan ötürü ilişkide olan ve bu ilişkiyi geliştirmek ve farklı bir düzeye çıkarmak isteyen tüm kişiler katılabilir.

 

Eğitim kurumlarında meslek olarak öğretmenlik yapan ya da yapmak isteyenler

Okul yöneticileri

Psikologlar

STK yöneticileri

Anne ve Babalar bile katılabilirler.

 

Bu tecrübeyi birlikte yaşamak için Nişantepe Ormanpark’taki 100lerce dönümlük, yemyeşil  eğitim alanımıza sizleri davet ediyoruz.

 

 

Web Program Açıklaması...

 

 

Eğiticinin Eğitimi Giriş Programımız, çocuklar ve gençler ile çalışan ya da çalışmayı hedefleyen sizler için doğayı bir oyun alanı olarak kurgulayabilmenizi ve sonrasında kullanabilmenizi sağlayacak temek yetkinlikleri kazandırmayı hedeflemektedir.

 

Program toplam 6 çalışma; 4 online ve 2 saha çalışması olarak yapılacak olup, toplamda 60 saattir. Online çalışmalar size bildirilecek platformdan akşam 90 dakikalık seanslar şeklinde yapılacak olup, multidisipliner olarak konusunda uzmanlığı olan ve konularında Türkiye ve uluslararası arenada önder konuşmacılar eşliğinde yapılacaktır. Saha çalışmaları ise aşağıda belirtilen takvim eşliğinde gerçekleştirilecektir.

 

Program belirtildiği gibi, bir giriş seviyesi eğitim olup katılımcılara “Katılım Sertifikasyonu” verilecektir. Bu alanda “uzmanlık” seviyesine geçiş ve akredite  “Uygulayıcı ve Eğitimci Sertifikası”  için detaylı bilgi almak için lütfen bizimle temasa geçin.

 

Program Tarihleri

 

PROGRAM 1

Tarih: 28.04.2021 Çrş Saat 20:00 - 21:30

Yer: Online

Konu: Tanışma ve Giriş Toplantısı

 

PROGRAM 2

Tarih:01.05.2021 Cmt Saat 08:30 - 02.05.2021 Pzr   Saat 17:30

Yer:Saha / NOP*

Konu: Doğada Liderlik, Doğadaki Evim, Bakmak ve Görmek

 

PROGRAM 3

Tarih:04.05.2021 Sl Saat 20:00-21:30

Yer:Online

Konu: Alternatif Eğitim ve Deneyimsel Eğitim -1

Emel Kılınç

 

PROGRAM 4

Tarih:05.05.2021 Çrş Saat 20:00 - 21:30

Yer:Online

Konu: Alternatif Eğitim ve Deneyimsel Eğitim -2 Prof. Dr. Çoşkun İkizler

 

PROGRAM 5

Tarih:06.05.2021 Prş Saat 20:00- 21:30

Yer:Online

Konu: Alternatif Eğitim ve Deneyimsel Eğitim -3 Levent Kurnaz

 

PROGRAM 6

Tarih:08.05.2021 Cmt Saat 08:30 - 09:05.2021 Pzr Saat 17:30

Yer:Saha / NOP*

Konu: Yapabilirim! Yapabiliriz!!! Dene, Yaşa ve Geliş

 

*NOP= Nişantepe Ormanpark

 

 

 

 

NOTLAR:

 • Saha uygulamaları olan 2. Ve 6. Etaplar kapsamında doğaya çıkmaya hazırlık; planlama, ekipman ve araçlar ve bunların güvenli kullanımı/bakımı , kıyafet seçimi, barınak kurmak, beslenme ve beslenme planı, güvenli ateş yakma,ve su arıtma atölyesi, kesici aletler ve güvenlik, flora ve fauna gözlem konularında giriş seviye çalışma yapılarak, bu çalışmaları yansıttığımız çeşitli vaka atölyeleri bireysel ve takım çalışması şeklinde yapılacaktır.

 

• Katılımcılara Eğiticinin Eğitimi EL Kitabı,ve Saha Günlüğü verilecektir. Program sonunda Katılımcı Sertifikası verilecektir.

 

 • Max 12 katılımcı ile program sınırlıdır.

 

 • COVID19 lokal ve CDC’nin yayınladığı kamp alanları regülasyonlarına uygun önlemler alınmıştır. Katılımcıların saha çalışması olan günlerde HES kodu sorgulaması girişten önce yapılacak olup, giriş ve 2. Gün ateş kontrolü yapılacaktır. Risk çerçevesinde 1 çadır -1 kişi şeklinde konaklama yapılacaktır. Gıda ve su kapları 1 kullanımlık malzemeler şeklinde tarafımızdan sağlanacak olup, isterlerse katılımcılar kendi kişisel ekipmanlarını getirebilecek olup, kesinlikle paylaşım yapılmayacaktır. Kişisel maskelerin açık hava dahi olsa takım çalışma atölyelerinde 1.5mt mesafeden yakında çalışma ihtiyacı sırasında takılması gereklidir. 2 ve 6. Etap çalışmalar için katılımcıların en az gün başına 3 set maske yedekli gelmeleri tavsiye edilir.

 

• Katılımcıların getirmesi gerekli ekipmanlar: Doğaya uygun kıyafetler ve yedekler, kişisel hijyen ve eşyalar, matara ve su içme kapları, sırt çantaları, kafa lambası ve Çadır-Mat-Uyku Tulumu. Eğer Çadır-Mat-Uyku tarafımızdan temin edilmesi istenirse Etap başına 100TL’dir.

 

• Uygulamalar için tüm gerekli ekipmanlar ile güvenlik araç ve ekipmanları tarafımızdan sağlanmaktadır. Katılımcılar gün içinde öğle yemeklerini kendi hazırladıkları günler olacağı gibi tarafımızdan da organize edilen standart menüler vardır. Yemek hazırlama günlerinde gerekli malzeme ve ekipman tarafımızdan sağlanacaktır. Çay molaları tarafımızdan org. edilecektir. Saha çalışma sürecinde sizi mutlu eden özel “yiyeceklerinizi” isterseniz getirebilirsiniz. Saha çalışması olan haftasonlarında 2 öğlen/1 Kahvaltı/ 1 Akşam yemeği ve 3 çay molamız olacaktır.

 

• Kamp alanına yakın WC ve su kaynağı var. Kamp alanında özellikle elektrik yok ama çok çok özel koşullarda bulma imkanımız mevcuttur.

Prof. Dr. Coşkun İKİZLER

Prof. Dr. Levent KURNAZ

Emel KILIÇ

Burak İKİZLER

Prof. Dr. Coşkun İKİZLER

Ufuk Unv. Tıp Fakültesi Kardiyovasküler Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı ve

Mütevelli Heyeti danışmanı. Eski Ufuk Unversitesi Rektörü

 

 

Prof. Dr. Levent KURNAZ

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi

 

Levent Kurnaz, Avusturya Lisesi’ni 1984’te, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü 1988’de, Fizik Bölümü’nü 1990 yılında bitirirken Elektrik ve Elektronik alanında yüksek mühendis derecesi de almıştır. ABD, Pittsburgh Üniversitesi Fizik Bölümü’nden 1991 yılında yüksek lisans, 1994 yılında ise doktora derecesiyle mezun olmuştur. 1997 yılına kadar New Orleans’daki Tulane Üniversitesi Kimya Bölümü’nde doktora sonrası çalışmalarını tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev almıştır.

 

Çalışmalarını halen Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde sürdürmekte olan Prof. Dr. Levent Kurnaz’ın biri yurt dışında yayınlanan iki kitabı, otuzun üzerinde bilimsel makalesi bulunmaktadır. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Araştırma Merkezi Müdürlüğü yapmaktadır.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne bağlı olarak Genel Sekreter’in Sürdürülebilirlik Danışmanı Jeffrey Sachs tarafından oluşturulan Sürdürülebilirlik Çözümleri Ağı’nın Türkiye eş-başkanlığı görevinde de bulunan Levent Kurnaz halen Boğaziçi Üniversitesi’nde iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik ile ilgili lisans ve lisansüstü dersler vermektedir.

Emel Kılıç

Free University of Brussel (VUB)

Eğitimci, yazar

 

Emel Kılıç, Pertevniyal Anadolu Lisesi’nin ardından  Marmara Üniversitesi Okulöncesi Öğretmenliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Ardından  Belçika’da Free University of Brussel(VUB)’ın psikoloji ve eğitim fakültesinde, sosyal-kültürel alanda yetiskin egitimi bölümünde yüksek lisansini tamamladı ve bu üniversitede doktora çalışmasına başladı.

Üniversite yıllarında Cumhuriyet gazetesinde eğitim muhabiri olarak çalıştı. İstanbul ve Belçika’da çesitli okullarda öğretmenlik yaptı. Yön Radyo’da eğitim konulu programların yapımcılığını ve sunuculuğunu üstelendi. Ayrıca, yüksek lisans tezini, Belçika’da yüksek öğrenim görmüş göçmenlerin entegrasyonu üzerine hazırladı.

VLOR (Belçika Yüksek Ögretim Kurulu), Minderheden Forum (Belçika göçmen dernekleri birliği) gibi kurumlarda üye ve gönüllü olarak çalıştı. Bilge Lastik Çocuk Macera Peşinde kitabı dışında, Lastik Çocuk adlı çocuk kitabı  ve Çay, kahve ve delilik üzerine adlı şiir kitabı yayınlandı. Vietnam’da şair Mai Phan ile birlikte şiir çevirileri yapti, siirleri Vietnam edebiyat dergisinde yer aldı. Bunun dışında Belçika’da pek çok ülkeden şairlerinle birlikte  Vreemde Gedicht ve Vertelboom  adlı projelerde şiir kitapları basıldı.

 

Yazıları: Cumhuriyet, Cumhuriyet Gezi, Bianet, Belçika Binfikir, Alternatif Çocuk Gazetesi, Şiirden, Zil ve Tenefüs, Leylek  ve emelkilic.blogspot.com’da  yayınlandı.

 

Burak İKİZLER

 

 

Istanbul 1973 doğumlu. 91 Ted Ankara Koleji, 96 ODTÜ Kimya

Mühendisiliği, 98 Bilkent Universitesi MBA ve 99 New York Üniversitesi

SCPS'de Pazarlama ve Reklamcılık okudu. Profesyonel kariyerinde otomotiv, hizmet, eğitim ve danışmanlık ve son olarak sağlık sektöründe lokal ve çokuluslu şirketlerde satış müdürlüğü, genel müdür yardımcılığı yaptı ve genel müdürlü olarak 150M TL lik cirolar yönetti.

 

2017-2018 yılında EWES (European Wilderness

Education School/ Ispanya)’un açmış olduğu Wilderness Guides Level 1 programına katıldı.

 

Program kapsamı içinde İspanya, Fransa ve Katalan Prineleri, dünyanın en

özel ulusal parklarından biri olan Donana ve Andorra’da 3 ana modülden

oluşan uluslararası kabul gören programı tamamladı. Şuan aktif olarak Yöne-Team ve Toprak Okulları ile beraber kurumlara, okullara ve öğrencilere doğada yaşam teknikleri temelinde takım çalışması, liderlik, planlama ve kişisel / organizasyonel gelişim projeleri yürütüyor.

Evli ve 10-14 yaşlarında 2 çocuk babası.

 

Eğitmenler

Başvuru Formu

Bu form vasıtası ile bize ileteceğiniz tüm kişisel ve finansal bilgiler gizlilik kuralları çerçevesinde Toprak Okulu arşivinde saklanacaktır. Asla 3 kişiler ile paylaşılmayacaktır.

 

Stars Time Organizasyon

 

MERKEZ; Murat Reis Mah. Yeni Dershane Sok. No:20 Üsküdar / İstanbul    0216 343 09 60

 

Toprak Okulu Ekolojik Eğitim Atölyeleri

Nişantepe Park Orman Tesisleri

Nişantepe Mah. Saray Cad. No 321/A, 34794 Çekmeköy/İstanbul, Turkey  Tel:0533 166 01 60

E mail:info@toprakokulu.com     E mail: toprakokulu@gmail.com