. . . . . . . .
. . . . . . . .

Dünya da her şey Toprak Su ve Hava dan oluşmaktadır. Ağaç tepelerinde oynayarak büyüyen biz büyükler, yarının geleceği olan bugünün çocuklarını maalesef ki doğadan mahrum bırakarak büyütmeye başladık

 

Topraktan, doğadan uzakta büyüyen bu çocuklar, dünyamızın her yerinde etkisini gösteren pandemi nedeni ile en çok etkilenen kesim oldu. Özellikle 3-9 yaş aralığındaki bu çocuklarımız zaten doğadan yoksun olarak büyüdükleri yetmezmiş gibi bir de evlere kapanmak zorunda bırakıldılar.

 

Tamda bu dönemde bilgisayarlara, mobil telefonlara ve televizyon ekranlarına mahkum olan çocuklarımızda ne yazık ki önüne geçilemez bir ekran bağımlılığı, odaklanma kontrolü, davranış bozukluğu, öfke kontrolü gibi belirtilerde önemli bir artış gözlemlenmektedir.

 

Okullarından uzaklaşan bu çocuklarımız mecburen kendi yaş grupları ile bir araya gelemeyip arkadaşlık ve sosyalleşmeyi de internetten sürdürmek zorunda kalmıştır.

 

Ne yazık ki öyle bir dönemden geçiyoruz ki bazı çocuklara karpuz nerede yetişiyor diye sorsak, Migrosta yetişiyor cevabına gülmemek lazım.

 

Dünyanın bir çok ülkesinde  toprak okulları tarafından çocuklar toprakla, çamurla, ağaçla, tohumla, samanla yani kısaca toprak, su ve hava ile yeniden tanışıp doğanın içinde çatısız bacasız okullarda özel atölye programları buluşuyorlar.

 

Türkiye'de çocuklar için kurulmuş olan ilk ve tek çatısız duvarsız Toprak Okulu Ekolojik Eğitim Atölyeleri'nin özel donanımlı eğitmenleri, çocukların en mutlu bir şekilde eğlenirken öğrenmeleri için sizleri bekliyor.

Neden Toprak Okulu Atölyeleri

Pandemi nedeni ile çocuklarımızın bozulan psikolojilerinin onarmak için en güzel yol onları toprak ve doğa ile buluşturmak. Çocuklarımızı Nişantepe Orman Park içinde bulunan 480 bin m2 lik yeşillik içinde ki Toprak Okuluna bekliyoruz. Ekolojik, Sanat ve Toprakla oyun atölyelerimizde hergün başka bir şey deneyimlesinler. Geniş bir arazi içerisinde 12-15 kişilik gruplar olarak hazırlanmış olan, bacasız duvarsız sınıflarımızda deneyimleyerek, oyunlar oynayarak, keşfederek, bir daha unutmamak üzere öğrensinler.

 

Haftada 5 tam gün 10:00-16:00

 Aylık Fiyat; 2.200 TL

Haftada 3 tam gün veya 5 yarım gün

13:00 - 16:00 Aylık Fiyat; 1.850 TL

 

Kayıt İçin 0533 166 01 60 nolu telefondan

Bize Ulaşınız

Bütün Etkinliklerde; Okullar Şirketler ve 10 - 12 kişilik gruplar için özel atölye saatleri ve ekstra %10 grup indirimi vardır.

TOPRAK OKULU - YAZ OKULU KAMPI

 

TOPRAK OKULU EKOLOJİK EĞİTİM ATÖLYELERİ

YAZ OKULU PROGRAMI

YER

MÜSAİTLİĞİNİ

ÖĞRENMEK İÇİN BİZİ ARAYINIZ

0533 166 01 60

5 Tam GÜN

2.200 ₺

3 Tam GÜN

1,850 ₺

5 YARIM

GÜN

1,850 ₺

 

 

Atölyelerimiz;

Ekoloji Atölyesi, Sanat Atölyesi ve Doğada Yaşam Becerileri, Çamur Atölyesi,

Doğal Müzik Atölyesi, Masal ve Canlandırma Atölyesi’nden oluşmaktadır.

 

Atölye programları yaş ve gelişim özelliklerine göre içerik açısından farklılık göstermekte,

M.E.B. Kazanım göstergelerine uyarlanmış, Zihin haritaları yöntemi ile planlanmaktadır.

Çocuklarımız 10-12 kişilik gruplarla kendi yaş grupları ile atölyeleri gerçekleştirmektedir.

Atölyelerimizin içerikleri her gün değişmektedir.

Öğrencilerimize her ay sonunda gelişim gözlemlerimizin sonuçları rapor halinde sunulacaktır.

Atölyemiz 10 kişilik gruplar halinde gerçekleştirilecektir.10 kişi üzeri 2.grup oluşturulacaktır.

Her ay zihin haritası şeklinde hazırlanmış olan atölye programımız değerli velilerimize sunulacaktır.

Günlük katılımlarda gelişim gözlem takibi ve değerlendirme yapılmamaktadır.

 

    ATÖLYELERİMİZ

    HAFTA İÇİ 5 TAM GÜN

    HAFTA İÇİ 3 TAM GÜN (PAZARTESİ, ÇARŞAMBA, CUMA)

    HAFTA İÇİ 5 YARIM GÜN

 

Her ay zihin haritası şeklinde hazırlanmış olan atölye programımız değerli velilerimize sunulacaktır.

Covid-19 tedbirleri gereğince atölye katılımcılarımız hes kodları sorgulandıktan sonra atölyeye katılabileceklerdir.

Katılımcılara adaptasyon sürecinde bir öğretmen eşlik edebilir.

Her hava koşulunda uygun kıyafet seçenekleri ile her gün atölyelerimiz gerçekleşecektir.

 

Atölye katılımcılarımızın çantalarında bulunması gerekenler;

Bir takım yedek iç kıyafet (atlet, külot),

Bir alt ve bir üst dış kıyafet ve çorap

Islak mendil, dezenfektan, yedek maske

Su matarası

Hava durumuna göre yağmurluk, tulum ve çizme giymelerini tavsiye ederiz.

 

 

1 GÜNLÜK ÖRNEK ATÖLYE PROGRAMI

 

 

SANAT ATÖLYESİ

SOPA ÇOCUK                                                                                                                                                                                                                                                                                       Uygun bir dal parçası bulmak için keşif yapılır. Bu sırada tekerleme söylenir.                                                                                                                                                                    Ormanda bir kuş Bir dala konmuş Ormanda bir kuş Bir dala konmuş Ötüyor işteee Ötüyor işte Cik cik cik cik cik Cik cik cik cik cik

Ormanda bir at Atmış herşeyi koşuyor işte koşuyor işte

Ormanda bir fil Yemiş herşeyi Patlıyor işteee Patlıyor işte tekerlemesi söylenir.                                                                                                                                                                        Herkes dal bulduktan sonra renkli ipler dallara sarılır oynayan gözler takılır ve sopa çocuk oluşturulur.

 

DOĞAL MÜZİK ATÖLYESİ

KUNDUZLAR ŞARKISI

Kunduzlar kemirirler kırt kırt kırt, Yıkar yıkar devirirler kırt kırt, Nehirleri çevirirler kırt kırt kırt, Suları biriktirip, Evlerinde minik kunduzları büyütürler kırt kırt kırt. Nehirleri çevirirler kırt kırt kırt, Suları biriktirip, Evlerinde minik kunduzları büyütürler kırt kırt kırt.

 

EKOLOJİ ATÖLYESİ

TOHUM TOPU YAPIMI

Tohum topu yapmak içim biraz killi bir toprak avuç içerisinde top haline getirilir. Ortasına baş parmak ile biraz bastırılarak bir çukur açılır. Bu çukura tohumlar konulur ve kapatılır. Tekrar top haline gelmesi sağlanır. Tohum toplarını toprak alana fırlattıklarında kısa sürede filizleneceği anlatılır.

 

DOĞADA YAŞAM BECERİLERİ

SU İLE TANIŞMA OYUNU: Atölye katılımcıları ile bir çember oluşturulur. Lider elinde tuttuğu su dolu karton bardağı göstererek, tanışma oyununu anlatır, her katılımcıya karton bardak verilir. Lider ismini söyler ve elindeki bardakta bulunan suyu yanındaki kişinin elindeki bardağa aktarır. Bardağına su aktarılan kişi ismini söyler.İsmini söyleyen kişi, yanındaki kişinin bardağına suyu aktarır. Her Katılımcı ismini söyler ve suyu yanındaki kişinin bardağına aktarırken dikkatli olmalıdır. Bir bardak su kaptan kaba aktarılırken isimler öğrenilir.

 

MASAL VE DRAMA

“KUNDUZ AİLESİ” HİKAYESİ- BARAJ YAPIMI

Kunduz Ailesinin hikâyesi okunur, yavaş yavaş baraj inşa edilir. (Ağaç dallarını yapıştırmak için hamur kullanılabilir) “Kunduz ailesinin dev bir baraj yapması gerekiyordu. Herkes büyük bir dikkatle ağaçları kesiyor, nehre taşıyorlardı. Nehrin suyunu kesecek olan ağaçları yapraklardan oluşturdukları karışımla birbirine birleştiriyorlardı. Yavaş yavaş baraj yükseliyor, nehrin suyunun önü kesiliyordu. Ama içlerinden bir kunduz ağaç taşımayı hiç sevmiyor ve getirdiği azıcık ağaçları da araları açık bir şekilde barajın üzerine bırakıyordu. Yaşlı kunduzlar onu uyarıyorlar ‘Böyle yaparsan oluşturduğumuz setin arkasındaki evimize su girer ve orada yaşayamayız’ diye ikaz ediyorlardı. Ama bir türlü sözlerini dinletemiyorlardı. Bir süre sonra baraj tamamlandı. Kunduz Ailesi, evlerini barajın arkasına yaptılar ve bir süre geçtikten sonra yavrular dünyaya geldi. Günler huzur içinde geçiyorken bir sabah uyandıklarında evlerinin içine suların dolduğunu gördüler. Eşyalar suyun üzerinde yüzüyordu. Buna çok üzüldüler sebebini merak ediyorlardı. Hep beraber barajın olduğu yere gittiler. Gördükleri şey onları çok üzmüştü. Çünkü tembel kunduzun yaptığı yerden sular sızıyordu. Onun ağaç dallarını doğru yerleştirmemesi barajın içine su geçirmesine sebep olmuştu. Kunduz yaptığı bu davranışa çok üzüldü. Kendi işini güzel yapmaması herkesin evinin zarar görmesine neden olmuştu. Kunduzlar bir araya gelerek bütün zararı, işini ihmal edip iyi yapmayan kunduzun düzeltmesine karar verdiler. Barajı onarması, evlere giren suyu boşaltması, ıslanan eşyaları kurutması çok zaman aldı. Ve çok yoruldu. Her seferinde “Keşke önceden daha dikkatli olsaydım da bunlar başıma gelmeseydi.” diyerek pişmanlığını belirtti.

 

Hikâyenin sonunda değerlendirmesi yapılır yaptığımız şeyleri en güzel şekilde yapmak konusuna dikkat çekilir. Birlikte çamur, hamur, dallar, yapraklar kullanılarak baraj oluşturulur. Çocuklarla baraj oluştururken şarkı söylenir. Nakarat yerlerinde kırt kırt kırt daha yüksek sesle söylenir.

Kunduzlar kemirirler kırt kırt kırt, Yıkar yıkar devirirler kırt kırt, Nehirleri çevirirler kırt kırt kırt, Suları biriktirip, Evlerinde minik kunduzları büyütürler kırt kırt kırt. Nehirleri çevirirler kırt kırt kırt, Suları biriktirip, Evlerinde minik kunduzları büyütürler kırt kırt kırt.

 

1 AYLIK ÖRNEK ZİHİN HARİTASI

 

 

Ön Kayıt

Required

Required

Required

Required

Required

Gönderme Sürüyor

Gönderme Hatası

Gönderme Başarılı

Required

Required

Required

. . . . . . . . . .

 

atöye programlarımızda HES  KODU DAHİL

BÜTÜN pandemİ kuralları  uygulanmaktadır

. . . . . . . .

Stars Time Organizasyon

 

MERKEZ; Murat Reis Mah. Yeni Dershane Sok. No:20 Üsküdar / İstanbul    0216 343 09 60

 

Toprak Okulu Ekolojik Eğitim Atölyeleri

Nişantepe Park Orman Tesisleri

Nişantepe Mah. Saray Cad. No 321/A, 34794 Çekmeköy/İstanbul, Turkey  Tel:0533 166 01 60

E mail:info@toprakokulu.com     E mail: toprakokulu@gmail.com